Covid-19 Salgını İş Yaşamında Kadınları Nasıl Etkiliyor?

Hedefler için İş Dünyası Platformu olarak TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu (İDK) iş birliğiyle organize ettiğimiz çevrimiçi buluşmamızın kaydını izleyebilirsiniz.

 • Covid-19 sürecinde iş yaşamındaki kadınlar ve kadınlar tarafından kurulan işletmeler nasıl etkileniyor?
 • Ekonomi paketleriyle birlikte sıkıntı yaşayan işveren kadınların finansmana erişim, pazara erişim gibi noktalarda yaşadıkları problemler nelerdir?
 • Salgın sürecinde evde olmak kadınlar için daha çok sorumluluk ve yük getirdi, bu dönemde işverenlerin kadın çalışanları için alabileceği özel önlemler nelerdir?
 • Sosyoekonomik güvensizlikler ve gerginlikler nedeniyle artan aile içi şiddetten korunma ile şiddeti önlemeye yönelik yapılması gerekenler nelerdir?

Ayrıca sizden gelen soruları da yanıtlatığımız çevrimiçi buluşmamızda Hedefler için İş Dünyası Platformu Yönetim Kurulu Üyesi ve Seza Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık; TÜRKONFED İDK Başkanı Reyhan Aktar; UNFPA Toplumsal Cinsiyet Programları Koordinatörü Meltem Ağduk; Accor Türkiye Yetenek ve Kültür Müdürü Canan Töre; UN Women Türkiye’de Siyasi Liderlik ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Proje Analisti Ülkem Önal ve Vodafone Türkiye İnsan Kaynaklarından Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Bayram konuşmacı olarak yer alırken moderatörlüğü Hedefler için İş Dünyası Platform Direktörü Pelin Kihtir Öztürk yürüttü.

 


Tarih: 12 Mayıs 2020, Salı
Saat: 11:00-12:00


KONUŞMACILAR

 • Prof. Dr. Yasemin Açık
  Prof. Dr. Yasemin Açık
  Hedefler için İş Dünyası Platformu Yönetim Kurulu Üyesi
 • Reyhan Aktar
  Reyhan Aktar
  TÜRKONFED İDK, Başkan
 • Meltem Ağduk
  Meltem Ağduk
  UNFPA Toplumsal Cinsiyet Programları, Koordinatör

 • Bülent Bayram
  Bülent Bayram
  Vodafone Türkiye, İnsan Kaynaklarından Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı
 • Canan Töre
  Canan Töre
  Accor Türkiye Yetenek ve Kültür Müdürü
 • Ülkem Önal
  Ülkem Önal
  UN Women, Proje Analisti

Prof. Dr. Yasemin Açık
Hedefler için İş Dünyası Platformu Yönetim Kurulu Üyesi

Ana-çocuk sağlığı, kadının toplumsal statüsü, üreme sağlığı, kadına yönelik şiddet, çalışma yaşamı ve kadın, çocuk ihmali ve istismarı, çevre sağlığı, sigara alkol ve bağımlılık yapıcı maddeler, bulaşıcı olmayan hastalıklar ve olağanüstü durumlarda sağlık hizmetleri gibi önemli halk sağlığı konularında çalışmalar yürüten Prof. Dr. Yasemin Açık Cumhuriyet tarihi boyunca Doğu Anadolu Bölgesi’ne yapılmış en büyük özel sektör yatırımı olan Seza Çimento’yu 2016 yılında gerçekleştirmiştir.

Reyhan Aktar
TÜRKONFED İDK, Başkan

Gıda sektöründe hazır yemek hizmeti veren ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olan Reyhan Aktar Diyarbakır İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi de yürütmektedir. 2010 yılından beri, iş dünyası, kadın ve kadınların iş hayatında karşılaştıkları sorunlar, istihdam, girişimcilik kültürünün yaygınlaşması konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

Meltem Ağduk
UNFPA Toplumsal Cinsiyet Programları, Koordinatör

1988 yılından bu yana toplumsal cinsiyet eşitliği, kalkınma ve kadın konularında eğitimci, savunucu, proje ve program koordinatörü olarak çeşitli çalışmalarda bulunan Meltem Ağduk proje yönetimi, proje geliştirme, BM projeleri ve AB projelerinin yazımında uzmandır. Siyasi analiz yapma, savunuculuk çalışmaları, siyasi ve finansal destek sağlama çalışmalarında ileri düzeyde deneyimlere sahiptir. Çeşitli devlet kuruluşlarında ve uluslararası kuruluşlarda iş tecrübesine sahip olan Meltem Ağduk, 1992-2001 yılları arasında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmıştır. 2003 yılından bu yana Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nda Toplumsal Cinsiyet Programları Koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmektedir. 13 yaşında bir kız çocuğu annesidir.

Bülent Bayram
Vodafone Türkiye, İnsan Kaynaklarından Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı

Meslek hayatına 1998 yılında Danone’da başlayan Bülent Bayram, 2011 yılına kadar Fransa’daki Groupe Danone Genel Merkezi ve ABD’deki The Dannon Company dahil olmak üzere yerel ve global düzeyde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2011 yılında Danone Türkiye Bebek Gıdası birimi İnsan Kaynakları Direktörü olarak atanan Bayram, 2012 yılında Yetenek, Eğitim/Gelişim ve İşe Alım fonksiyonlarınan sorumlu Yetkinlik Direktörü olarak Vodafone Türkiye’ye katılmıştır. 2015 yılında İngiltere’deki Vodafone Grubu Genel Merkezi’nde tüm Grup lokasyonlarından sorumlu İşe Alım ve Çalışan Markası Direktörü olarak göreve başlayan Bayram, Haziran 2018’den bu yana Vodafone Türkiye İnsan Kaynaklarından Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir. Kendisi evli ve iki çocuk babasıdır.

Canan Töre
Accor Türkiye Yetenek ve Kültür Müdürü
Ülkem Önal
UN Women, Proje Analisti

Ülkem Önal, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) Türkiye Ofisi’nde Proje Analisti olarak görev yapmaktadır. 2013 yılından günümüze kadar, Yasamada Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Anaakımlaştırılması, Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme ve Türkiye’de Siyasi Katılımda ve Liderlikte Toplumsal Cinsiyet Eşitliği gibi çeşitli UN Women projelerinde çalışmıştır. Merkezi ve yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ve özel sektör ile toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadının güçlenmesine yönelik çalışmalar yürütmüştür. Akademik kariyerine Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları ana bilim dalında devam etmekte olan Önal, Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezundur.

X