TARIM ve GIDA – DÖNGÜSEL EKONOMİ BULUŞMASI

Tarım ve Gıda Sektörleri özelinde gerçekleştireceğimiz Döngüsel Ekonomi buluşmamızda gıda ve yiyecek – içecek sektörünün geleceği ile döngüsel ekonomi odaklı uygulamalar ele alındı.

Çevrimiçi buluşmamızda Hedefler için İş Dünyası Platformu Yönetim Kurulu Üyesi ve Dimes Meyve Suyu CEO’su Ozan Diren ile iklim.cotarla.io ve biftek.co Girişimlerinin Kurucu Ortağı  Kerem Erikçi, DCube Kurucu Ortağı Başak Saral moderatörlüğünde sohbet etti. Avrupa Birliği Döngüsel Ekonomi Aksiyon Planının Tarım ve Gıda Sektörlerine Etkisi üzerine bilgilerini Kök Projekt ve DCube Kurucu Ortağı Shirley Kaston da bizimle paylaştı.

Hayatın doğal akışına geçeceği günleri beklerken, Hedefler için İş Dünyası Platformu ve Döngüsel Ekonomi Kooperatifi DCube olarak dönüşümün nasıl olacağı üzerine fikir alışverişinde bulunmak için “Döngüsel Ekonomi Çevrimiçi Buluşmaları Dizisi” ile Mayıs ayında sizlerle bir araya gelmeye devam edeceğiz.

Diğer Döngüsel Ekonomi Buluşmalarımız için bizi takip etmeye devam edin!


Tarih: 14 Mayıs 2020, Perşembe
Saat: 11:00 – 12:00


KONUŞMACILAR

 • Ozan Diren
  Ozan Diren
  Hedefler için İş Dünyası Platformu Yönetim Kurulu Üyesi
 • Kerem Erikçi
  Kerem Erikçi
  iklim.co, tarla.io ve biftek.co Girişimlerinin Kurucu Ortağı
 • Shirley Kaston
  Shirley Kaston
  Kök Projekt ve DCube Kurucu Ortağı

 • Başak Saral
  Başak Saral
  DCube Kurucu Ortağı

Ozan Diren
Hedefler için İş Dünyası Platformu Yönetim Kurulu Üyesi

Ozan Diren, Türkiye’nin yerli sermayeli ilk meyve suyu ve lider içecek markalarından DİMES’in liderliğini üstleniyor.

DİMES bünyesinde çalışmaya, üniversite yıllarında başlayan Ozan Diren, şirketin tüm departmanlarında, her kademede aktif görevde bulundu. Aynı dönemde yüksek eğitime devam eden Diren, 1997’de İTÜ’den endüstri mühendisi, 1999 yılında ABD’de University of Hartford’tan Pazarlama yüksek lisans diplomalarını aldı ve ardından, İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü’nün Finans İhtisas Programı’nı bitirdi.

1999 itibarıyla gelişen rekabet koşulları ve vizyon doğrultusunda, DİMES bünyesinde Nobel Pazarlama Ltd. Şti.’nin kurucu Genel Müdürlüğünü üstlendi ve 2011 yılında DİMES CEO’luğuna getirildi.

Ozan Diren, TÜRKONFED’in yanı sıra, MEYED Yönetim Kurulu üyesi; TÜSİAD, TGDF, ASÜD, SETBİR ve ŞÜD üyesidir.

Kerem Erikçi
iklim.co, tarla.io ve biftek.co Girişimlerinin Kurucu Ortağı

Kerem Erikçi Bilkent Üniversitesi / Elektrik Mühendisliği ve MBA dereceleri, Carnegie Mellon Üniversitesi / ABD’den Bilgi Ağları Yüksek Lisansını almıştır. Aselsan’da 8 yıllık sistem mühendisliği ve pazarlama deneyimi sonrasında ErikTronik A.Ş.’de 7 yıl iş geliştirme sorumlusu olarak çalıştı. Kerem Erikçi, iklim.co ve tarla.io girişimini iklim ve tarım veri bilimi şirketi olmaya yönlendiriyor. Yeni girişimi biftek.co ile laboratuvar ortamında et üretimi için teknoloji geliştirmektedir.

Shirley Kaston
Kök Projekt ve DCube Kurucu Ortağı

Shirley Kaston, Tarım ve Gıda sektörlerinde iş geliştirme faaliyetleri gösteren Kök Projekt’in kurucu ortağıdır. Shirley Kaston, farklı sektörlerde vergi denetimi, finans ve idari işler müdürlüğü gibi farklı pozisyonlarda çalışmıştır. Daha sonra aşçılık okuyarak sektör değiştirmiştir. 6 sene boyunca Türkiye’de ve yurtdışında çeşitli otel ve restoranların mutfak, araştırma geliştirme, pazarlama ve maliyet kontrolü alanlarında çalışarak gıda sektöründe tecrübe kazanmıştır.

2015 senesinde ortağı Semi Hakım ile beraber kurduğu Kök Projekt ile, gıda, tarım ve su endüstrisindeki girişimciliği arttırmak, firmalara iş geliştirme faaliyetleri ve kapasite artırımı ile ekosistemi desteklemek adına STK’lar, devlet kurumları ve devlet üstü kurumlar ile iş birlikleri gerçekleştirmektedir. Dcube Döngüsel Ekonomi Kooperatifinin de kurucu üyeleri arasındadır. Döngüsel ekonominin gıda tarım ve su sistemlerinde yarattığı çözümlerin genelleşmesi ve farkındalık yaratılması alanlarında görev almaktadır.

Başak Saral
DCube Kurucu Ortağı

Eğitimini uluslararası ilişkiler ve uluslararası hukuk bölümlerinde tamamlayan Başak Saral, 2003 yılından bugüne kalkınma odağında çok disiplinli çalışmalar gerçekleştirmektedir.

DCube Döngüsel Ekonomi Kooperatifi kurucularından olan Başak Saral, UNDP, Avrupa Konseyi, Habitat Derneği ve Building Markets’te üstlendiği görevlerle sürdürülebilir kalkınmayı destekleyen farklı program ve projelerin geliştirilmesi, uygulanması ve takibini yürütmüştür.

Başak Saral, bugüne kadar kentleşme, katılımcı demokrasi ve yönetişim, gençlik hakları ve örgütlenme, toplumsal cinsiyet eşitliği ve siyasi katılım, bilgiye erişim ve dijital uçurumun kapatılması, finansal okuryazarlık ve erişim, teknolojik yenilik ve girişimcilik, göç ve kalkınma odağında onlarca projenin geliştirilmesi ve uygulanması için çalışmış ve bu alanlarda kamu politikalarının yapılandırılmasına katkı sağlamıştır.

X