Basın Toplantısı : Covid-19 Krizinin İşletmeler Üzerindeki Etkileri – İkinci Anket Sonuç Raporu

Hedefler İçin İş Dünyası Platformu’nun TÜRKONFED, TÜSİAD ve UNDP koordinasyonunda gerçekleştirdiği COVID-19 Krizinin İşletmeler Üzerindeki Etkileri – İkinci Anket Sonuç Raporu’nun ele alındığı basın toplantısında işletmelerin Covid-19 krizinin seyrine ilişkin öngörüleri ve ne gibi tedbirlere ihtiyaç duydukları ele alındı. Elektronik ortamda, %60’ı mikro ve küçük, %40’ı orta ve büyük ölçekli olmak üzere toplam 619 firmanın katıldığı anket, COVID-19 krizinin işletmeler üzerindeki etkilerini araştırma amacıyla gerçekleşmişti.

KONUŞMACILAR

 • Ümit Nazlı Boyner
  Ümit Nazlı Boyner
  Hedefler için İş Dünyası Platformu Başkanı
 • Claudio Tomasi
  Claudio Tomasi
  UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi
 • Esen Çağlar
  Esen Çağlar
  PAL Politika Analiz Laboratuvarı Yönetici Ortağı
Ümit Nazlı Boyner
Hedefler için İş Dünyası Platformu Başkanı

Yüksek öğrenimini University of Rochester, New York’ta tamamlayan Ümit Boyner, iş hayatına Chemical Mitsui Bank Kredi Pazarlama bölümünde başladı. Daha sonra sırasıyla Turcas Petrolcülük A.Ş.’de Finans Müdürü ve Türk Petrol Holding A.Ş. Hazine Bölümü’nde Yatırım Direktörü olarak çalıştı. 1996 yılında Boyner Holding A.Ş.’de Finansman Direktörü olarak çalışmaya başlayan Ümit Boyner, 2006 yılından bu yana Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor.

Ümit Boyner TÜSİAD’a 2010-2013 yılları arasında başkanlık yaptı. KAGİDER’in kurucuları arasında yer aldı. Bugün de TEGV, Girişimcilik Vakfı, Tohum Otizm Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi ve L’Institut du Bosphore’un Bilim Komitesi Eş Başkanı görevlerini yürütüyor. Dünyanın en büyük ticaret sigortası şirketi Euler Hermes’in Yönetim Kurulu üyesi ve Amerikan Chubb Sigorta’nın Uluslararası Danışma Kurulu’nda olan Ümit Boyner ayrıca, Boyner Grup bünyesindeki toplumsal cinsiyet eşitliği, kadın girişimciliği, sürdürülebilirlik ve sosyal girişimcilik projelerine destek veriyor.

Fransa ve Türkiye arasındaki sosyo-ekonomik ilişkilerin gelişimine katkılarından dolayı kendisine, 2013 yılında “Légion d’Honneur” nişanı verildi.

Claudio Tomasi
UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi

BM Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Mukim Temsilcisi olan Claudio Tomasi, Ağustos 2016 ve Kasım 2018 tarihleri arasında BM Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Ülke Direktörü olarak görev yapmıştır.

Tomasi bu görevinden önce 2012-2016 yılları arasında Küba’da, 2008-2012 arasında Nikaragua’da ve 2003-2007 arasında Dominik Cumhuriyeti’nde UNDP Mukim Temsilci Yardımcısı olarak görev almıştır. UNDP içinde ayrıca Panama ofisinde Mukim Temsilci Asistanı (2002) ve Hindistan ofisinde Yönetişim Program Yetkilisi (2001) olarak yer almıştır.

Claudio Tomasi, UNDP kariyeri öncesinde Avrupa Birliği’nde görev almış, uluslararası kariyerine ise bir BM Gönüllüsü (BMG) olarak Hindistan’da başlamıştır. Tomasi ayrıca pek çok STK, kalkınma araştırma kurumu, yerel örgüt ve kooperatif ile ortak çalışmalarda bulunmuştur.

Tomasi, yönetim, ortaklık geliştirme, siyasi danışmanlık,  program tasarımı, proje uygulama, savunuculuk ve araştırma gibi kalkınma alanının farklı yönlerinde üç kıtaya yayılan ve 20 yılı aşan bir deneyime sahiptir.

İtalyan vatandaşı olan Claudio Tomasi, sosyologdur. Trento Sosyoloji Üniversitesi’nin (İtalya) Sosyoloji ve Sosyal Planlama bölümünün ardından Londra Üniversitesi’nin (İngiltere) Doğu ve Afrika Çalışmaları Okulu’nda (SOAS) Kalkınma Çalışmaları alanında yüksek lisans yapmıştır. Tomasi, New York City Üniversitesi’nin (CUNY) Siyasal Bilimler bölümünde misafir yüksek lisans öğrencisi olarak da eğitim almıştır.

Evli ve Fabrizio ve Maia adlı iki çocuk babasıdır.

Esen Çağlar
PAL Politika Analiz Laboratuvarı Yönetici Ortağı
X